MIKIFON - interaktywna instalacja w Muzeum dla Dzieci

20.12.2015 - 10.01.2016

rezerwacje@ethnomuseum.pl

Wernisaż interaktywnej instalacji MIKIFON

Zapraszamy do Muzeum dla Dzieci na niezwykłą wystawę czasową MIKIFON realizowaną we współpracy z DISNEY Polska oraz grupą panGenerator. Interaktywna instalacja gościć będzie u nas do 20 grudnia 2015  do 10 stycznia 2016 r.  Wystawie towarzyszyć będą pokazy, warsztaty i animacje.

MIKIFON to interaktywna, kinetyczna rzeźba audiowizualna, inspirowana postacią Myszki Miki, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Disneya. Instalację będzie można oglądać w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Myszka Miki jest ikoną, która cieszy się sympatią widzów w każdym wieku i w niemal wszystkich zakątkach globu. Miki wielokrotnie stawał się inspiracją artystów, m.in. Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina czy Damiena Hirsta. Tym razem polski oddział Disneya zaprosił do współpracy lokalnych artystów. Członkowie grupy panGenerator stanęli przed otwartym zadaniem: twórczej interpretacji Mikiego. Efektem ich pracy miała być interaktywna instalacja, która połączy energię, radość i zabawę – elementy nieodłącznie kojarzone z Mikim. Najważniejszą inspiracją stały się rozpoznawane przez wszystkich, okrągłe uszy Myszki. I to właśnie uszy nadały dalszy kierunek poszukiwaniom, których ostatecznym rezultatem jest Mikifon.

Mikifon sampluje dźwięki z otoczenia, obracając się dookoła w ich poszukiwaniu, a następnie przekształca je w rytmiczne sekwencje muzyczne, których brzmienie kształtowane jest przez publiczność biorącą udział w interakcji. Warstwa dźwiękowa instalacji wzbogacona jest o interaktywne wizualizacje pojawiające się na cylindrycznym wyświetlaczu, umieszczonym w ruchomej części Mikifonu, będącej syntetycznym ujęciem głowy Myszki Miki. Instalacja łączy nowoczesną, wysublimowaną formę z angażującą i klarowną interakcją, dzięki czemu obiekt wpisuje się w kontekst galeryjny, jednocześnie stanowiąc dużą atrakcję zarówno dla starszych, jak i najmłodszych odbiorców.

panGenerator to grupa zajmująca się projektowaniem i szuką nowych mediów, założona w 2010 przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Projekty tworzone w ramach grupy, integrują nowoczesne media cyfrowe z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą interakcją - łącząc ze sobą światy bitów i atomów. Prace panGeneratora prezentowane były na całym świecie, min. w Melbourne, Pekinie, Atlancie, Tel Avivie, Barcelonie, Wiedniu, na najwazniejszych festiwalach designu i sztuki, takich jak Ars Electronica, WRO Media Art Biennale, Łódź Design, DMY, NODE i wiele innych. Oprócz działań o charakterze artystycznym i komercyjnym, grupa zaangażowana jest również w działania edukacyjne i promocję sztuki nowych mediów w Polsce.

Bezpłatne spotkania z MIKIFONEM 20 grudnia, 2 i 10 stycznia 2016 roku w godzinach 12:00-15:00. Zapraszamy!

2015-12-20 12:00:00
2016-01-10 17:00:00